Serwis StarCraft

StarCraft, StarCraft 2


Wezwanie do boju: Testy balansu gry

by ◊ 7 lat ago 0 Comment Switch View

Blizzard właśnie opublikował nowy mod do rozgrywki wieloosobowej, o nazwie „Antiga Shipyard (1.4.3 Balance v2.0)”.

Poniżej prezentujemy oficjalna notkę prasową z w/w łatki.:

Testujemy w nim kilka zmian w balansie rozgrywki. Chcielibyśmy wprowadzić te modyfikacje do gry w przeciągu mniej więcej tygodnia, bez potrzeby wydawania pełnej aktualizacji. Oto, jak sytuacja wygląda teraz:

 • Globalnie rzecz biorąc, wszystkie kombinacje rozgrywek poniżej poziomu profesjonalnego są całkiem dobrze zbalansowane.
 • Obecnie nie widzimy żadnych problemów z rozgrywkami na niższych poziomach, ale oczywiście co tydzień dokładnie im się przyglądamy.
  Chcemy, żeby zmiany w balansie gry, jakie obecnie wprowadzamy były niewielkimi modyfikacjami strategii, które dotyczyłyby jedynie rozgrywek na poziomie profesjonalnym.
 • Zergi na poziomie profesjonalnym mają niewielkie problemy ze skutecznym zwiadem w początkowym etapie gry.
 • Zbalansowanie tego aspektu to dość złożony problem, ponieważ nie chcemy utrudniać wykorzystywania podstępnych strategii lub taktycznej rozgrywki przeciwko zergom na wczesnym etapie gry.
 • Naszym celem jest w tym przypadku usprawnienie zwiadu zergów, ale nie aż tak w takim stopniu, by inne rasy uznały, że nie mogą lub nie powinny wykonywać żadnych wczesnych posunięć w walce z zergami.
 • Zergi na poziomie profesjonalnym są odrobinę za bardzo podatne na rush typu „all-in”.
 • Chcemy trochę ułatwić rozprzestrzenianie biomasy, aby można było skontrować heliony w grach Z vs T.
  Chcemy lekko wzmocnić ogólną obronę zergów na wczesnym etapie gry.
 • Protosi na poziomie profesjonalnym radzą sobie dobrze, za wyjątkiem rozgrywek z udziałem najlepszych graczy profesjonalnych.
 • W tej chwili dokładnie przyglądamy się rozwojowi sytuacji i przygotowujemy się do wprowadzenia wszelkich potrzebnych zmian.
 • Dokładnie obserwujemy rozgrywki TvP, aby zobaczyć, czy terranie nie mają zbytniej przewagi ofensywnej na początkowym/środkowym etapie rozgrywki, oraz czy protosi nie stają się zbyt silni w jej końcowej fazie.
 • Nie wprowadzamy jeszcze żadnych modyfikacji do gry, która wpływałaby na ten aspekt, ale są one bardzo wysoko na liście rzeczy, którym się przyglądamy.

Oto co obecnie testujemy:

Szybkość ruchu nadrządcy została zwiększona z 0,4687 do 0,586. Szybkość ruchu ulepszonego nadrządcy pozostała bez zmian.

Ma to na celu niewielkie ułatwienie profesjonalnym graczom zwiadu na początkowym etapie gry oraz pomoc zergom na większych mapach. Uważamy, że w ten sposób odpowiednio zachęcimy zergowych graczy do zwiadu we wczesnej fazie gry, nie udostępniając im jednocześnie sposobu na obserwację praktycznie wszystkiego na mapie przez większość czasu. Będziemy dokładnie przyglądać się tej zmianie w publicznych testach.

Początkowa energia królowych została zwiększona z 25 do 50.

Ta zmiana ma pomóc zergom w radzeniu sobie z rushami typu „all-in” oraz atakami typu „timing push” w początkowym i środkowym etapie gry. Każda królowa będzie miała teraz dodatkowy tumor biomasy lub odrobinę szybsze transfuzje. Podczas testów publicznych sprawdzimy, czy zergi nie będą mieć za dużo tumorów na początku gry oraz czy ogólne wzmocnienie ich zdolności obronnych nie ograniczy zbytnio wczesnych ataków innych ras. Będziemy bardzo wdzięczni za wszelkie uwagi dotyczące tego aspektu od graczy, którzy sprawdzą nasz mod w akcji.

Czas budowy obserwatora został skrócony z 40 do 30.

Grający protosami na profesjonalnym poziomie mają obecnie wszystkie potrzebne narzędzia, aby poradzić sobie z różnymi zagrożeniami na początkowym i środkowym etapie rozgrywki. Jednak aby zachęcić ich do korzystania z właściwych narzędzi w różnych okolicznościach, postanowiliśmy skrócić czas budowy obserwatorów. Umożliwi to protosom trochę wcześniejszy zwiad, a także skróci czas, w którym zakład robotyki jest zajęty ich budową. Sądzimy, że ta niewielka zmiana doprowadzi do wydajniejszego wykorzystywania pozostałych jednostek przez protosów.

Zagrajcie na mapie „Antiga Shipyard (1.4.3 Balance v2.0)” i podzielcie się swoimi komentarzami na temat wprowadzonych zmian w odpowiednim wątku na naszym forum dyskusyjnym StarCraft II.

 

Discussion - No Comments:

Login to Post a Comment

 • Have an account?

  Log in or sign up!

 • Register

  Sign up now and join us.

 • Lost Something?

  Enter your username or email to reset your password.

Copyright © 2019 Serwis StarCraft